Yerleşme Kanaması Nedir? Kaç Gün Sürer ?

3

Her kadının rahmi adet döngüsü süreci başlamadan önce kendini gebeliğe hazırlar. Kadının üreme hücresi olan yumurta ile erkeğin üreme hücresi olan sperm bir araya geldiği zaman döllenme gerçekleşir. Rahim içi tabaka bu döllenmeye kendini hazırlamak için progesteron ve östrojen adı verilen hormonların etkisiyle besleyici ve yapışkan bir şekil alır. Döllenme gerçekleştikten sonra bir hafta ile on gün arasındaki bir sürede embriyo fallop adı verilen tüplerden geçer ve rahime geçer. Kendisi için besleyici ve yapışkan hale gelen aynı zamanda oksijen ihtiyacını gidereceği yer olan rahim içi tabakaya yerleşmeye başlar. Bu aşama esnasında bazı kadınlarda kanama görülür ve bu kanamaya yerleşme kanaması adı verilir. İmplastasyon kanaması olarak isimlendirilen bu kanama, halk arasında üstüne görme olarak kullanılır.

 Yerleşme Kanaması Belirteleri

Gebeliğin ilk zamanlarına gelen ve çoğu kere adet kanaması ile karıştırılan yerleştirme kanaması belirtileri fark edildiği zaman adet kanamasından farklı olduğu anlaşılır. Adet kanamaları en az üç gün sürerken yerleşme kanaması en az sürmektedir. Ayrıca yerleşme kanamasında yoğunluk görünmez.

yerleştirme kanaması (üstüne görme) belirtileri

Daha çok leke şeklinde olan kanama açık pembe ya da çok açık kahverengi bir yapıda görülür. Adet dönemindeki kramplara oranla daha alt bölgelerde ve daha hafif sancılar gözlenir.

 Yerleşme Kanaması Kaç Gün Sürer?

Bir çok kadın için yerleşme kanamasının görülmesi gebelik belirtileri arasındadır. Bu kanamanın süresi her kadında farklıdır. Kimi anne adayında yerleşme kanamasının süresi çok kısa olduğu için anne adayı farkına bile varmaz. Kimi anne adayında ise birkaç gün süreyle devam eder ancak çok uzun zaman devam etmez.  Bu süre rahimden gelecek olan kan miktarına göre kişiden kişiye farklılık gösterir. İki günden fazla görülen kanama çok nadir bir durumdur. Bu sürenin daha uzun sürmesi durumunda bir doktora başvurmakta fayda olacaktır.

 Yerleşme Kanaması Nasıl Olur?

Döllenen yumurtaya embriyo adı verilir. Döllenme işleminden sonra embriyo kanallardan geçerek rahime ulaşır. Bu esnada uterus duvarında olan kan damarları parçalanabilir. Bu durum sonucunda da yerleşme kanaması meydana gelebilir. İlk gebeliklerde ikinci gebeliğe göre daha fazla yerleşme kanaması görülür. Ayrıca ilk yerleşme kanaması diğerlerine göre daha sancılı bir süreç olabilir.

Gebelikte Yerleşme Kanaması Kaçıncı Haftada Olur?

Yerleşme kanaması anne adaylarında hamileliğin ilk üç aylık döneminde görülebilir. Döllenmeden sonraki bir hafta yada on gün süresince görülen yerleşme kanamasının sebebi embriyonun rahime tutunma aşamasından kaynaklanır. Ancak devamında görülen kanamaların sebebi embriyonun büyümesine bağlı olarak gerçekleşir. Kişiden kişiye değişen gebelikte yerleşme kanamasının görülme zamanı hamileliğin ilk iki günüyle ilk üç ayı arasında olabilir. Bu süreden sonra görülen kanamalar gebelik ile ilgili sıkıntılara işaret olabilir. Bu sebeple üç aydan sonraki görülen kanamalarda vakit kaybetmeden doktora danışılmalıdır.

3 YORUMLAR

    • Yerleşme kanaması yumurtlama ve döllenme sonrası yaklaşık olarak 6-12 gün sonra gerçekleşmesi beklenir, kısaca kadının adet dönemine yaklaşılan bir tarihte gerçekleşir. Benzerlik nedeniyle yerleşme (implantasyon) kanaması adet kanaması ile sıkça karıştırılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here