Home Tüp Bebek Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir? Nasıl Yapılır?

0

Yumurta çatlatma iğnesi yardımcı doğurganlık tedavisi gören kadınlarda gebelik şansını artırmak için kullanılan bir tedavi çeşididir.  Tedavide kullanılan uyarıcılar olarak da bilinen bu ilaçlara ”Ovitrelle” ”pregnyl” ”Profasi” ”Choriomon”  ”Choregon ampüllersovülasyon”   örnek olarak gösterilebilir. Öncelikle yumurta çatlatma iğnesi nasıl bir tedavi  olduğunu  anlayalım, çünkü pek çok insan bu tedavinin ne olduğundan emin değil.

Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir?

Her kadında doğuştan yumurta rezervi bulunur. Yumurta rezervi, kadınlardaki doğurganlığı etkileyen faktörler arasında yer alır. Doğumla beraber var olan yumurta rezervinden ayda bir olmak üzere yumurtlama meydana gelir. Yumurtlamanın meydana gelmesi için keseden dışarıya çıkan yumurta fallop tüplerine girer. Bu esnada korunmadan yaşanan cinsel birliktelik gebelik sonucu verir. Yumurtlama yani diğer adıyla yumurta çatlaması, kadınların iki adet döneminin hemen hemen ortasında meydana gelen bir olaydır. Yumurtlama olayı meydana gelirken östrojen hormonu zirve noktasına ulaşır ve yumurta keseciği de bu esnada büyür. Büyümenin ardından çatlayan yumurta dışarı çıkar.

Olağanın dışında kalan durumlarda yumurta belirli bir büyüklüğe ulaştığı halde çatlama hadisesi vuku bulmaz. Bu sebeple yumurta dışarı çıkmaz, doğal sonuç olarak da gebelik yaşanmaz. Kısırlık sebepleri arasında olan yumurta çatlamaması durumunda keseyi çatlatmak amacıyla hCG hormonu içeren iğne tedavisi kullanılır. Bu yumurta çatlatma iğnesi  kadınlardaki yumurtanın yeterli büyüklüğe ulaşmasına rağmen çatlamadığı vakalarda başvurulan bir yöntemdir.

Çatlatma İğnesi Sonrası Yumurta Ne Zaman Çatlar?

 Kendiliğinden çatlama meydana getirmeyen yumurtalara uygulanan yumurta çatlatma iğnesi içerisinde hCG hormonunu ve anne adayı içinde salgılanan luteinleştirici hormonun yapısı aynıdır. İğne yapılıp hCG hormonu yükseldiğimde luteinleştirici hormon da yükselir ve yumurtada çatlama meydana gelir. Bu olayın gerçekleşmesi genellikle iğneden sonraki 3.günde yaşanır. Çatlayan yumurta olması gerektiği gibi fallop tüplerine geçer. Tüp bebek tedavisi sürecinde olan çiften bu günlerde korunmadan cinsel ilişki yaşamaları istenir. Yumurtanın çatlamasından bir iki gün önce ya da sonra kadının, erkeğin spermine sahip olması gerekir. Spermler 72 saat kadar kadın vücudunda canlı kalabildiği için birkaç gün önce ya da sonra ilişki yaşanması gebelik için yeterli olacaktır.

İlgili Yazı:Yumurta Çatlatma İğnesinden Kaç Gün Sonra Adet Olunur?

Yumurta  Çatlatma İğnesi Nereden Yapılır?

 Tüp bebek tedavinde kullanılan yumurta çatlatma iğnesi nereden yapılır sorusu anne adayları tarafından merak edilir. Bu iğne ya kas içerisine ya da cilt altına enjekte edilecek şekilde üretilir. Cilt altına uygulanan çatlatma İğnesi, göbeğin alt kısmından uygulanabileceği gibi üst kolun arka tarafına da uygulanması normaldir. Kas altına uygulanacak şekilde üretilen yumurta çatlatma iğnesi ise anne adayının kalçasına uygulanır. Hangi marka ilacın hangi şekilde ve nereye uygulanacağı, tedaviyi yönlendiren doktor tarafından hastaya anlatılacaktır.

Yumurta Çatlatma İğnesi Nasıl Yapılır? 

 Normal yollardan gebelik sağlanamadığında başvurulan yardımcı üreme yöntemi olan tüp bebek tedavisine yumurta çatlatma iğnesinin yapılması önemli bir aşamadır. Tam zamanında yapılmayan iğne, tedaviyi olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple yumurta büyütme tedavisi aşamasında anne adayı kontrollere çağrılır. Tüp bebekte yumurta çatlatma iğnesi uygulaması yapılabilmesi için yumurtanın 18-20 mm büyüklüğe ulaşması gerekir. Bu sebeple iğnenin uygulanacağı gün tam olarak bilinmez. Cilt altına uygulanan iğne, biraz yakan bir iğnedir ve bir tane uygulanır. 36 saat sonra yumurta çatlamış olacaktır. Bu iğneler anne adayı tarafından alınarak evde uygulandığı gibi hastane ortamında da uygulanabilir.

Uyarı: Asla uzman tavsiyesi dışında kullanmayınız!

Yumurta Çatlatma İğnesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yumurta çatlatma iğnesi ne kadar etkilidir?
Tüp bebek tedavisi gören  210 kadın üzerinde yapılan araştırmada yumurta çatlatma ignesi uygulanan kadınlarda implantasyon ve gebelik oranlarında anlamlı bir artış gösterdiği sonucuna varılmıştır. Oransal olarak yumurta olgunluğa ulaştıktan sonra kullanılan yumurta çatlatma iğnesi gebelik sansını %20’ye kadar artırabilmektedir
Yumurta çatlatma iğnesinden Sonrası cinsel ilişki olmalı mıdır?
Yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan sonra genellikle yumurtanın çatlaması 36 saat sonrasında olması beklendiği için iğnenin yapıldıydı gün hariç 1 hafta boyunca düzenli cinsel ilişkiye girilmesi önerilir edilir.

 

Yumurta çatlatma iğnesinden ne kadar sonra hamilelik testi yapılır?
Sağlıklı bir test sonucu elde edebilmek için genellikle 14 gün beklenmelidir. Bu sürenin nedeni yumurtanın tutunmasıyla birlikte hücrelerin HCG hormonun salgılaması ve bu hormonun ölçülebilir seviyeye ulaşabilmesi için zamana ihtiyaç duyulmasıdır. 14 gün sonunda hamilelik testi yapılıp gebelik ögrenilebilir yada adet olunur.

 

Yumurta çatlatma iğnesi ne zaman yapılır ?
Zamanlama açısından en önemli faktör yumurtaların istenilen büyüklüğe ulaşmış olmasıdır. Bu da genellikle adetin 10. ile 17. günlerine rastlayan dönemdir. Yumurtalar bu dönemde genellikle yaklaşık 18-22 milimetre büyüklüğüne ulaşır ancak burada dikkat edilmesi gereken günler değil yumurtanın çatlatma iğnesi yapılabilir büyüklüğe ulaşmasıdır. Peki hangi hallerde iğne yapılmayabilir en sık karşılaşılan durum istenilenden daha fazla yumurta oluşumu yada E2 Hormon değerlerinin yüksek oluşu tedavi sürecüni uzatabilir. Bu süreci uzman kontrolünde geçirmeniz ve iğne kullanmadan önce doktorunuzla görüşmeniz tedavinin başarısı ve sağlığınız açısından çok önemlidir.

 

Yararlınan Kaynaklar

Dünya Sağlık Örgütü(WHO)

American Pregnancy Association

 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here