Yumurta Çatlatma İğnesinden Kaç Gün Sonra Adet Olunur?

2

Tüp bebek tedavisi doğal yollardan gebelik elde edemeyen çiftlerin başvurduğu yardımcı üreme yöntemlerinden birisidir. Anne adayına çeşitli ilaçlar verilerek yumurtaların uyarılması sağlanır. Daha sonra belirli bir oldunluğa ulaşan yumurtalara çatlatma iğnesi yapılır. Bu iğneden sonra kadının yumurtaları toplanır. Aynı gün baba adayından da sperm alınır. Alınan bu üreme hücreleri laboratuvar ortamında döllendirilir. Sağlıklı olarak döllenen embriyo seçilir ve anne adayının rahmine transfer edilir. Genellikle çatlatma iğnesinden kaç gün sonra adet olunur sorusu çiftler tarafından merak edilir. Çatlatma iğnesi anne adayına yapıldıktan sonra 14 gün beklenir. Bu sürenin sonunda anne adayı adet olursa tüp bebek tedavisinin olumsuz sonuçlandığı anlaşılır.

 Çatlatma İğnesinden Kaç Gün Sonra Gebelik Belli Olur?

Çatlatma iğnesi sonucunda iki ihtimal vardır. Ya gebelik meydana gelir ya da anne adayı adet kanaması görür. Genellikle 14 gün sonra sonuç alınır. Ancak çatlatma iğnesinden sonra gebelik belirtisi olarak da anne adayında kanama görülebilir.

çatlatma iğnesinden sonra

Çünkü transfer edilen embriyo, anne adayının rahim duvarına yerleşirken çeşitli damarları genişletip çatlatabilir. Bu da kanama yapabilir. Kesin sonuç almak için kan örneği alınarak gebelik testi yapmak gerekir.

Çatlatma iğnesinden Sonra Adet Belirtileri

Tüp bebek tedavisi süresince çok çeşitli hormon ilaçları kullanılır. Bu ilaçlar adet gecikmesi yapabilir. Aynı şekilde gebelik meydana geldiği için yerleşme kanaması, adet kanaması zannedilebilir. Görünen kanamanın yerleşme kanaması mı yoksa adet kanaması mı olduğu ancak yapılacak gebelik testi ile anlaşılır. Karın ağrısının nedeni adet sancısı olabilir.

Çatlatma İğnesinden Sonra Adet Sancısı

Çatlatma iğnesi tek seferde uygulanan hormon iğnesidir. Olgunlaşan yumurtaların çatlaması için uygunalanır. Cilt altına veya kas içine uygulanan iğnenin bazı yan etkileri olmaktadır. Bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, nefes darlığı gibi yan etkiler çoğu anne adayında gözlenir. Karın ağrısı da çatlatma iğnesinden sonra adet sancısı gibi yaşanmaktadır. Bu ağrılar çok şiddetli ve uzun sürer ise doktorunuza görünmeniz gerekir.

 Çatlatma İğnesinden Kaç Gün Sonra Test Yapılmalı

Yumurta çatlatma iğnesinden hemen sonra cinsel ilişki uygun görülmez. Çatlatma İğnesi uygulandıktan bir buçuk gün sonra etkisini göstermektedir. Bu nedenle tedavi sürecinde olan çiftler, iğne yapıldıktan sonra 1.5 gün beklemeli ve ardından cinsel ilişkide bulunmalıdır. Tedavi süresinde çatlatma iğnesinden sonra 14 gün beklenmelidir. Daha sonra gebelik testi uygulanarak tedavinin nasıl sonuçlandığı anlaşılır. Daha öncesinde yapılan testlerin yanıltıcı sonuç verme ihtimali yüksektir. Bu nedenle çiftlerin test yaptırma konusunca aceleci olmaması gerekir. Yapılan gebelik testi sonucu olumsuz olur ise tedavi sürecini yeniden başlatmak için plan yapılır. Pozitif olan test sonrasında anne adayına ultrason görüntülemesi için randevu verilir. Bu ultrason görüntülemesinde gebelik kesesinin varlığı kontrol edilir. Gebelik kesesi oluşmamışsa dış gebelik olduğu anlaşılır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here