Yumurta Donasyonu Kimlere Uygulanır?

0

Bazı kadınlar hormonsal problemler, erken yaşta menopoza girmek, kemoterapi gibi ağır tedaviler yaşamak veya farklı nedenlerle anne olma ihtimallerini kaybetmektedirler. Bazen de yumurtaların yetersizliği veya üretilen yumurtaların kalitesizliği gibi nedenlerle bir çok denemeye rağmen tüp bebek tedavisinde donasyonu yöntemi gerekli olur. Yumurta nakli olarak kısaca tanımlanabilecek donasyonu yöntemi sayesinde her ne sebeple olursa olsun gebelik beklentisi ve ihtimali sıfır olan kadınlar bebek sahibi olabilmektedir. Sağlıklı bir embriyo meydana gelmek için üç etmene ihtiyaç duyar. Bu etmenler sağlıklı yumurta hücresi, sağlıklı sperm hücresi ve sağlıklı bir rahimdir. Bu etmenlerden birinin eksik olması durumunda hamilelik yaşanması ihtimal dahilinde olmamaktadır. Bu yetersizlik durumu bazı hastalarda doğuştan bazı hastalarda sonradan meydana gelmektedir. Bu problemleri yaşayan anne adayına yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavisi yöntemi kullanılmaktadır. Sağlıklı sperm bulunmadığı durumlarda sperm donasyonu veya sağlıklı embriyo bulunmadığı durumlarda da embriyo donasyonu yöntemleri uygulanır.

Yumurta Donasyonu İçin Seçilen Donör Nasıl Olmalıdır?

Yumurta donasyonu yöntemi ilk kez 1984 senesinde Amerika’da dememiş ve başarılı sonuç alınmıştır. Bu yöntemle donör olabilmek için gerekli şartlar vardır. Gerekli şartları kendimde bulunmayan kişiler asla donör olamaz. Yumurtasını verecek olan donörün taşıdığı hastalıklar, psikolojik halleri, bağışıklık sistemi donör olabilmesi için incelenmesi gereken hususlardır. Gebelik için yapılan yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavisi için yumurtası alınacak donörün 19 ile 26 yaş arasında olması gerekir. Daha genç veya daha büyük kişilerin yumurtaları kullanılmaz. Genellikle üniversite seviyesinde veya mezunu kişiler arasından donör seçilmektedir. Depresyon, anksiyete gibi kişilik bozuklukları bulunan kişiler donör olarak kabul edilmez.

Donör olmak isteyen kadının yumurta rezervi, yumurtlarının kalitesi ve üreme kapasitesi de önemlidir. Bu faktörler ultrason ve kan testi ile incelenir. Donöre yapılan genetik testlerinin amacı da kalıcı hastalık taşıma ihtimalidir. Özellikle HIV ve hepatit testleri yumurta donörüne uygulanmaktadır. Bu testlerin yanında bebeğe geçebilme ihtimali olan bulaşıcı hastalıkların olup olmadığı da çeşitli testlerle araştırılmalıdır. Son olarak yumurta donasyonu tedavisind yumurta donörü olacak kişinin çok şişman veya çok zayıf olmaması gerekir. Aynı zamanda baskın ve göze çarpan bir fiziki kusurunun da bulunmaması gerekir.

 Kimler Yumurta Donasyonu Tedavisi İçin Uygundur?

Yaşı gereği veya erken yaşta menopoz yaşayan kadınlar yumurta donasyonu yöntemi ile tüp bebek tedavisi ile gebe kalabilir. Yoğun çalışma şartları, geç evlilik gibi sebeplerle yumurta hücreleri zayıflamış veya yok olmuş kadınların da gebelik yaşaması için bu yöntem kullanılır. Rahim dokusu sağlam, rahim içi hastalığı bulunmadığı halde yumurta üretimi yapamayan veya üretilen yumurtaların sağlıklı olmadığı durumlarda da yumurta donasyonu yöntemi kullanılır. Doğuştan üreme sisteminde sıkıntı bulunan ve çocuk sahibi olamayan kadınlar da donör kullanarak hamile kalabilir. Hemofili, kas distrofi veya benzeri hastalığı bulunan ve doğacak bebeğe de kalıtımsal olarak geçecek hastalığı olan kadınlar da bebeklerinin sağlıklı olarak dünyaya gelmesi için kendi yumurtalarımı değil de başka birinden alınan yumurta ile hamile kalmayı tercih edebilir. Ameliyat yöntemiyle yumurtalıkları alınan kadınları da gebelik yaşaması için başvurulan tek ve zorunlu yöntem yumurta donasyonudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here