Yumurta Donasyonu Nasıl Yapılır?

0

Yumurta Donasyonu Nedir?

Kısaca yumurta nakli olarak açıklanabilecek yumurta donasyonu kendi yumurtalıklarından gelen yumurtalarla anne olamayan ve gebelik şansı kalmamış kadınlara uygulanan bi tedavi yöntemidir. Başarı oranı oldukça yüksektir. Yumurta donasyonu tedavisinde sağlıklı yumurtaları bulunan donörlerden alınan yumurtalar babadan ya da sperm donöründen alınan spermlerle döllendirilerek kadının rahmine yerleştirilir. Yerleştirilirken tüp bebek yöntemi kullanılır. Bu sayede anne adayı gebe kalır. Çocuklar gen alırken anne ve babadan ortak alırlar. Annenin RNA’sı bebeğe aktarıldığı için çocukta meydana gelecek huy ve özelliklerin çoğu doğumunu gerçekleştiren annesiyle ortak özellik gösterir. Donör yumurtası ile hamile kalan kadınlar normal yollardan gebe kalan kadınların yaşadığı süreci yaşarlar. Annelik iç güdüsü, hormonal değişimler veya anne bebek arasındaki bağ normal gebe kadından farklı olmaz.

Yumurta Donasyonu Kimler İçin Uygulanan Bir Yöntemdir?   

Yumurta sayısı yeterli olmayan veya yumurtalıkları sağlıklı yumurta üretemeyen kadınlarda yumurta donasyonu yöntemi kullanılabilmektedir. Genetik olarak turner sendromu bulunan veya gonadal disgenezi problemine sahip kadınlara da bu yöntem kullanılmaktadır. Anne tarafında genetik hastalık bulunan ve bebeğe geçme endişesi bulunandan durumlarda da gebelik yumurta donasyonu yöntemiyle gerçekleştirilir.

Yumurta Donasyonu Nedir?

Bazı sebeplerle kadınlarda erken menopoz görülebilir. Rahim sağlığı yerinde olan ama menopoza genç yaşta giren kadınlar da bu yöntemle bebek sahibi olabilirler. Kanser, Endometriozis veya şiddetli enfeksiyon sorunuyla ameliyat yöntemiyle kadından yumurtalıkları alınabilir. Yumurtalıkları olmayan kadınlara da yumurta donasyonu gebelik imkanı sunmaktadır. Kemoterapi tedavisi kadınlarda yumurtalıklara zarar verir veya yumurta hücrelerini YÖK eder. Bu durumda da gebe kalmanın yolu yumurta donasyonu yöntemi uygulamak olacaktır. Aynı zamanda ileri yaşlarda bazı kadınlarda yumurta kalitesi düşer. Yumurtanın kalitesinin gebelik için yeterli olmadığı durumlarda da kullanılan yumurta donasyonu yöntemi olumlu sonuç vermektedir. Üst üste bir çok başarısız tüp bebek tedavisinin yaşanması ardından da bu sonuç kullanılabilir.

 Yumurta Donasyonu Nasıl Gerçekleştirilir?  

Tüp bebek tedavisinde uygulanan prosedürün aynısı yumurta donasyonu yöntemi için de geçerlidir. Uygulanmaya başlamadan önce anne ve baba adayı sağlık kontrolünden geçirilir. Erkekten sperm testi ve kadından rahim filmi alınır. Gebeliği yaşayacak kadın ile yumurtasını verecek donöre çeşitli ilaçlar verilerek adet döneminin aynı olması sağlanır. Her ikisinin de aynı dönemde regl dönemine girmesi ayarlanır. Yumurta donasyonu yönteminde yumurtasını verecek donörün yumurtaları büyütülür. Büyütülme işlemi devam ederken gebelik yaşayacak anne adayının östrojen hormonu belirli bir seviyede sabitlenir. Sabitlemek için de çeşitli ilaçlar kullanılır. Donörden yumurtanın alındığı gün baba adayından sperm alınır ve toplanan yumurta ile sperm laboratuvar ortamında döllendirilir. Döllenen embriyolar gözlem altında tutulur ve uygun görülen zamanda annenin rahmine yerleştirilir. Yapılan bu transfer yöntemi anne adayına ağrı veya acı veren bir etkisi olmaz. Hastanesi yatması gerekmeyen anne adayı transfer işleminden sonra hastahanede yatması gerekmeden taburu edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here