Yumurta Dondurma Nedir?

0

Yumurta dondurma işlemi olarak bilinen yöntemde anne adayından ultrasonografi yardımıyla yumurtalar toplanır. Toplanan bu yumurtalar veya kadın üreme hücreleri kriyoprotektan adı verilen koruyucu bir madde ile laboratuvar ortamında etkileşime sokulur. Bu etkileşimden sonra yavaş yavaş ya da hızlı olarak toplanıp koruyucu maddeyle etkileşime geçirilen yumurtalara yumurta dondurma işlemi yapılır. Eksi yüz doksan altı derece saklanma yumurtalar ihtiyaç halinde tekrar kullanılır. Bu işlemin gerçekleştirilmesi için üç farklı doktorun sağlık raporuyla onaylaması gerekmektedir. Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ve radyoterapi yöntemleri insanlar üzerinde üreme sistemine olumsuz etki yapmaktadır. Yumurta dondurma işlemiyle özellikle kanser hastalığını atlayan kadınların gebe kalma ihtimali vardır. Özellikle erken yaşlarda kanser hastalığına yakalanan kadınların kemoterapi tedavilerine başlamadan önce uygulanan bu yöntemle üretkenlikleri devam etmektedir.

 Yumurta Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Yumurta dondurma işleminin en olumlu tarafı şüphesiz insanlara yaşları ilerlemiş olsa da çocuk sahibi olabilme şansı vermesidir. Yumurta dondurma işlemi ne zaman başlar diye bir soruyla geliştirilen bu yöntemin süreci hakkında bilgi verilmeye başlanır. Genellikle adet döneminden itibaren on gün boyunca devam eden ilaç tedavisi uygulanır. Bu ilaçlar anne adayının karın bölgesinden küçük iğnelerle uygulanmaktadır. Kullanılacak doz da kişiye göre değişiklik gösterir. İğne boyutları çok küçüktür ve insülin iğneleri gibi yumurta dondurma işlemi yaptırmak isteyen kişi tarafından kendine uygulanabilir.

tüp bebek tedavisinde Yumurta Dondurma
Yumurta Dondurma

İlaç kullanımı devam ederken on gün süre boyunca yumurtaların büyümesi de ultrason yardımıyla doktorlar tarafından incelenir. Belirli bir büyüklüğe ulaşan yumurtalara çatlatma iğnesi adı verilen bir iğne yapılır. Yapılan bu çatlatma iğnesinin ardından geçen 36 saatin sonunda hastaya genel anestezi uygulanır ve yumurtaları toplanmaya başlanır. Anne adayından alınan bu yumurtalar -196 derecede özel şartlarda korumaya alınır.

 Yumurta Dondurma İşleminin Olumsuz Yanı Var Mıdır? Olumlu Yanları Nelerdir?

İlerleyen zamanlarda kullanılmak için yapılan yumurta dondurma işlemi uygulanırken kişiye herhangi bir zararı olmaz. Bazı kişilerin bu işlem esnasında kullanılan ilaçlara alerjisinin olma ihtimali vardır. Alerji sonucunda karın şişmesi, enfeksiyon veya kaşıntı görülebilir. Bazı durumlarda da cerrahi işlem sonucunda kanama ile karşılaşılabilir. Ancak bu tür yan etkiler çok az sayıda gözlenmiştir. Yumurta dondurma işlemi sonrasında tekrar gebelik elde etmek için, özellikle genç yaşlardayken bu işleme başvurmak yerinde olacaktır. Yaş ilerledikçe yaptırılan yumurta dondurma işlemi ardından anne olmak istenilen zamanda kullanılması mümkündür ama gebe kalma şansını azaltmaktadır.

Yumurta dondurma işlemi, kadınların doğurganlık konusunda en verimli olduğu zamanda yani yumurta hücrelerinin en kaliteli olduğu zamanda dondurulması işlemidir. Yani istenilen her yaşta gebelik şansının aynı kalması anlamı taşır. Ancak kadınların yaşı ilerledikçe rahim içlerinde de sıkıntılar meydana gelebilir. Bu durumda dondurulan yumurtalar sayesinde gebelik gerçekleşse bile embriyo rahim içinde tutunamazsa düşük meydana gelebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here