Yumurta Toplama İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

0

Kadınlardaki üreme organları dış genital ve iç genital olarak ikiye ayrılır. İç genital organlarda vajen, rahim, üreme kanalları ve yumurtalıklar bulunur. Bir kız çocuğu dünyaya geldiğinde ortalama 400.000 yumurtası bulunur. Doğumdan sonra kadınlarda yumurta üretimi meydana gelmez. Ergenlikle beraber her ay salınan yumurtalar da adet kanamasına neden olur. Bazı durumlarda kadınlarda yumurta üretimi sağlıklı olmaz ve tüp bebek tedavisine başvurulur.

 Yumurta Toplama İşlemi Sonrasında Kişi Kendini Nasıl Hisseder?

Tüp bebek tedavisi esnasında anne adayına çeşitli ilaçlar verilir. Yumurtaların olgunlaşması için kullanılan bu ilaçların ardından yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Yapılan bu iğneden sonra 36 saate yakın beklenir ve yumurta toplama işlemi yapılır. Bu işlem bölgesel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Ortalama 20 dakika süren yumurta toplama işlemi ağrı veya acı hissi uyandırmaz. Kişi kendini normal bir muaneden çıkmış gibi hisseder.

 Tüp Bebek Sonucu Yumurtalık Rezervi Tükeniyor Mu?

Tüp bebek tedavisinin uygulanması yumurtalık rezervinde azalma gibi bir şey yapmaz. Yumurtalık rezervinde azalma anca yaşın ilerlemesi ile meydana gelebilecek bir durumdur. Tüp bebek tedavisi etki etmez. Ayrıca erken menopoz gibi durumlara da yol açmaz.

 Her Yumurta Döllenir Mi?

Tüp bebek tedavisinde anne adayından alınan yumurtalar ile baba adayından alınan spermler laboratuvar ortamında döllendirilir ve anne rahmine gönderilir. Ancak alınan her yumurta döllene ek diye bir şart bulunmaz. Genellikle alınan yumurtaların döllenme ihtimali %70 kadar yüksektir ama yüzde yüze ulaşmaz.

tüp bebek yumurta toplama işlemi
yumurta toplama işlemi

Bu sebeple birden çok yumurta toplanır ve çok sayıda yumurtaya dölleme İşlemi yapılır. Sağlıklı olarak döllenen yumurtalar gözlenir ve anne rahmine sağlıklı olan zigotlardan seçilerek gönderilir. Bunun sonucunda da çoğul gebelikler ortaya çıkabilir.

Yumurtalar Döllendikten Sonra Embriyolar Rahim İçine Nasıl Yerleştirilir?

Tüp bebek tedavisi esnasında toplanan yumurtalar yumurta toplama işlemi yapıldıktan sonra yumurtalar döllendirilir. Döllenen yumurtalar laboratuvarda incelenir. Kaliteli olarak döllenen yumurtalar annenin rahmine yerleştirilir. Yumurta yerleştirme işlemi için anne adayı hazırlanır. Ağrı ve acısız bir işlem olmasına rağmen, bazı kadınlarda gerginlik meydana gelebilir. Böyle durumlarda anne adayına sakinleştirici ilaçlar uygulanır. Anne adayı, normal muane pozisyonuna getirilir. Rahim ağzı ve vejen çeşitli steril sıvılar yardımıyla temizlenir. Döllenmiş yumurtalar, tıbbi bir araç olan katater kullanılarak rahme yollanır.

 Embriyo Seçimi Nasıl Yapılır?

Olumlu sonuç alabilmek için tüp bebekte embriyo seçimi oldukça önemlidir. Döllenme sonucu oluşan embriyoların kalitesi gebeliğin gerçekleşmesi için gereklidir. Kaliteli olmayan embriyo, rahim içine tutunamaz ve gebelik meydana gelmez. Kaliteli olanı seçmek için de döllenen yumurtalar laboratuvar ortamında beş altı gün kadar gözlem altında tutulur. Embriyo kalitesini belirleyen, yüksek oranda anneden alınan yumurtadır. Baba adayından alınan spermler, embriyo kalitesinde çok fazla etkili değildir.

 Çoğul Gebelik Nasıl Önlenebiliyor?

Çoğul gebeliklerin önüne geçmek için, sağlık bakanlığı yeni bi düzenleme yapmıştır. Yapılan bu düzenlemeye göre birinci ve ikinci tüp bebek tedavisi uygulamalarında sadece bir tane döllenmiş yumurta seçilerek anne rahmine gönderilmektedir. Eğer 35 yaştan fazla anne adayı veya ilk iki denemesinde başarısız tedavi söz konusu ise, birden çok embriyo rahme gönderilmektedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here